• Veľkonočné zvyky a tradície

          • Veľká noc je obdobie s ktorým sa spája najviac zvykov a tradícii. Je to druhý najvýznamnejší sviatok ku ktorému neodmysliteľne patrí oblievačka, šibačka a posvätenie veľkonočného košíka plného symbolických dobrôt. Spoločne sme sa vrátili späť do minulosti a pripomenuli si zvyky, na ktoré sa v dnešnej dobe zabúda. Rozprávali sme o pôstnom období a veľkonočnom týždni.

            Na Zelený štvrtok sa tradične konzumujú iba zelené jedlá (špenát, kel, žihľava), ktoré podporujú zdravie a vitalitu.

            Na Veľký piatok naši predkovia sa zvykli pred východom Slnka kúpať po krk ponorení v potoku. Tento rituál mal zabezpečiť celoročné zdravie.

            Počas Bielej soboty sa pripravujú jedlá na hodovanie, pretože sa končí 40 dňový pôst.

            Veľkonočná nedeľa je dňom hojnosti, radosti, osláv a veselíc.

            Veľkonočný pondelok je dňom zábavy, šibačky a oblievačky. Mládenci dostávali kraslice, koláče.

            Ukázali sme deťom tradičné slávnostné oblečenie (kroj). Zapletali sme korbáče z prútov, zahrali sme sa aj na šibačov a naučili báseň:

            Šibi, ryby, mastné ryby,

            kus koláča od korbáča.

            Ešte k tomu groš, aby bolo dosť.

            Deti sme oboznámili o tradíciách a spoločne sme sa pustili do príprav sviatkov. Piekli sme veľkonočné medovníky, zdobili vajíčka, vyskúšali si zapliesť vlastný korbáč z prútov. Lepili sliepočky z farebného papiera.

            Na záver sme si popriali krásne veľkonočné sviatky.

                                                                                                                                            Katarína Matláková





             

          • Veľkonočné tvorenie v malej triede

          • Sviatky jari sme oslávili tvorením. Netradičnou výtvarnou technikou si deti vytvoril rozkošné kuriatka. Z piškót, maslového krému a farebných gumových cukríkov sme si pripravili veselé kuriatka na jedenie. Pritom si deti precvičili počítanie, jemnú motoriku aj trpezlivosť. Fantáziu a tvorivosť prejavili pri maľovaní vajíčok. Adamko si pomohol aj kúskami polystyrénovej podložky, v ktorej mali na špajdli zapichnuté vajíčka a použil ich ako očká vajíčkam 😊 Na papierové sáčky namaľovali zajačikom tváričky a mohli si maľované vajíčka do nich poukladať.  Celé dopoludnie sme si spríjemňovali spievaním pesničky o Veľkonočnom zajačikovi. A stihli sme aj osláviť Barborkine narodeniny a pochutiť si na všetkých dobrotách, ktoré pre deti pripravila jej maminka.

          • Ako eliminovať nevhodné správanie u detí predškolského veku

          • V poslednom období na našich školách narastajú problémy súvisiace s nevhodným správaním detí. V našej spoločnosti sa začínajú uznávať najmä materiálne hodnoty a v dôsledku vyťaženosti rodičov, nezáujmu dospelých sa negatívne a sociálno-patologické javy detí stávajú prirodzenou súčasťou nášho života. Pri téme dieťa s problémovým správaním ide o  problematiku, ktorá je síce psychologicky a špeciálnopedagogicky preskúmaná, no v praxi je však situácia iná. Všetko závisí od individuality dieťaťa, od jeho sociálneho prostredia, v ktorom vyrastá. Každodenne sme zaplavovaní rôznymi radami o tom, ako vychovať zo svojich detí šťastných a dobrých ľudí, ale náš materinský inštinkt sa niekedy v tejto spleti informácií nedokáže orientovať. Snažíme sa, aby naším deťom nič nechýbalo, čo sa týka materiálnej stránky a často zabúdame na tú nemateriálnu – spoločný čas strávený s deťmi – hrami, čítaním, rozprávaním sa, spoločným stolovaním... Cieľom správneho rodičovstva je podporovať detský rozvoj a konštruktívnymi, bezbolestnými prostriedkami korigovať detské správanie. Hlavné zásady pri výchove dieťaťa sú správna komunikácia a pozornosť zo strany rodiča a učiteľa. Keď dieťa nemá dostatok pozornosti, často sa venuje počítačovým a mobilným hrám, ktoré vôbec nemajú dobrý vplyv pri výchove a vzdelávaní dieťaťa. Často sú to hry plné násilia alebo iných nevhodných situácií, ktoré ovplyvňujú správanie dieťaťa a vedú ho k agresivite. Na správanie dieťaťa vplýva ako genetika tak aj rodinné a vonkajšie prostredie. Niektoré dieťa je veľmi spoločenské, iné zase stále aktívne a ďalšie zase emocionálne založené a podľa toho sa aj správa. Aj keď DNA svojich detí zmeniť nemôžeme, môže sa však snažiť eliminovať impulzy, ktoré nežiadúce správanie spúšťajú. Patrí tu hlavne:

            • Neúmyselné odmeňovanie, naša reakcia na nevhodné správanie vedie k tomu, aby si ho dieťa chcelo zopakovať.
            • Vytvorenie nesprávnych únikových ciest – krik. Ak vyhovieme kričiacemu dieťaťu, naučíme ho, že krikom to dosiahne, ak kričíme my, naučia sa brať náš krik ako signál, že majú poslúchnuť a na tiché napomenutia nereagujú.
            • Ignorovanie dobrého správania. Ak dieťa nepochválime a nevšímame si ho, keď sa dobré správa, naučí sa, že nevhodné správanie je jediný spôsob ako získať pozornosť.
            • Nesprávny príklad. Správanie ako krik, odvrávanie, nedostatok sebaovládania, neporiadnosť, údery či nadávky sú veľmi nákazlivé.
            • Nevhodné inštrukcie. Môžu byť zle načasované, nezrozumiteľné alebo neprimerané pre dieťa daného veku.
            • Nesprávne používanie trestu. Ak sa rodič vyhráža, ale vyhrážky nesplní, či ak trest prichádza vtedy keď nemá, môže to tiež mať za následok zhoršenie správania.
            • Stres a napäté vzťahy medzi rodinnými príslušníkmi. Ak dieťa nie je v psychickej pohode, vplýva to na jeho správanie.

            Cieľom nie je dať dieťaťu „nálepku“, že má poruchu správania, ale snahou by malo byť pochopiť prejavy správania a využiť prejavy na ovplyvnenie v pozitívnom zmysle slova.

            Je prirodzené, že deti skúšajú, čo všetko si môžu dovoliť, čo im prejde bez následkov a za čo už hrozí trest. Testujú hranice svojho okolia, a tak je to v tomto období správne. Vo výchove však treba rozlišovať, čo je skutočným problémom a čo je iba dôsledkom neskúsenosti a experimentovania dieťaťa. Malé deti sa nevhodne nesprávajú z ničoho nič,  pretože nevedia byť zlomyseľné. Vždy majú istý problém, s ktorým potrebujú pomôcť. Úlohou dospelých je  odhaliť a nájsť vhodný spôsob, ako dieťaťu pomôcť.

          • Marec – mesiac kníh

          • Už tradične sa mesiac marec spája s mesiacom kníh. Preto sme sa v tomto mesiaci zamerali na knihy trochu viac, ako inokedy. Prostredníctvom knihy si deti rozvíjali svoju fantáziu a rozširovali slovnú zásobu. Naše objavovanie knižného čara začalo poéziou a pokračovalo prózou. Pri próze sme sa spoločne preniesli dejom viacerých tradičných rozprávok. Obsahy a zážitky z čítania rozprávok deti vyjadrovali vo výtvarných, ale aj dramatických činnostiach. Spoločne sme navštívili školskú knižnicu. Po príchode do knižnice boli deti očarené množstvom kníh a vôňou, ktorá sa niesla miestnosťou. Dozvedeli sa, ako to v knižnici funguje a ako majú zaobchádzať s knihou. Spoločne sme sa zmenili aj na autorov kníh a prostredníctvom obrázkov sme si vytvorili vlastné knihy. V druhej polovici marca sme sa oboznámili s umelecko-náučnou literatúrou a pracovali s knihou Nenásitná húsenička. Prácu s touto knihou sprevádzali veľmi zaujímavé aktivity, ktoré pomohli deťom hlbšie preniknúť do deja. Pri práci s knihou Dážďovky si rozvíjali grafomotorické zručnosti, matematické predstavy a spoznávali tvary písmen. Mesiac marec sme ukončili komunikačnými médiami. Deti sa zahrali na moderátorov. Vystupovali vo vytvorenom televízore a pri moderovaní si vyskúšali aj prácu s mikrofónom. Na túto tému si vytvorili telefón, ktorý sa používal v minulosti a pohľadnicu, ktorú ako poštári doručili domov svojim rodičom. Počas celého mesiaca sme sa snažili viesť deti k tomu, aby listovali a rozprávali dej podľa obrázkov v knihách, ktoré ponúka náš čitateľský kútik v triede. Veríme, že aj prostredníctvom kníh sa deti naučia tráviť svoj voľný čas zmysluplne a zaujímavo.  

                                                                                                                                                         Mgr. Nikola Habláková

          • MAREC – MESIAC KNIHY

          •  

            Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Je to obdobie,  kedy je čas venovaný  rozprávkam, rozprávkovým postavám, poznávanie dobra a zla pomocou rozprávkových príbehov, rozvíjanie fantázie, predstavivosti a hravosti detí, rozvíjanie rečových a jazykových schopností a hlavne budovanie celkového kladného vzťahu ku knihe.  A ako sme si mesiac knihy pripomenuli v našej MŠ? Ako prvé sa deti  pomocou pripravenej prezentácií dozvedeli „Ako sa knižka narodila", oboznámili sa ako sa o knihy starať a ako šetrne s nimi zaobchádzať. Deti mali možnosť priniesť si svoju obľúbenú knihu a rozprávať o nej kamarátom. Takto sme sa dozvedeli o mnohých zaujímavých a pekných knihách. Počas mesiaca sme si čítali zaujímavé a pútavé rozprávky, prednášali básne a riekanky, či hádali hádanky, ilustrovali známe rozprávkové postavy a taktiež zahrali si divadielko ,,Pampúšik“, kde sa deti stotožnili s postavami príbehu. Nadviazali sme na našu tradičnú aktivitu a to ,,Návšteva knižnice“. Deti sa dozvedeli, ako to v knižnici funguje, ako sú knihy rozdelené podľa žánru a nakoniec  si mohli knihy požičať a prelistovať. V závere si deti vybrali knižku, usadili sa do pohodlných vakov a mohli sa započúvať  do pekného príbehu.  A či naozaj pozorne počúvali? To sme si spoločne overili pri hre ,,Vrecúško s tajomstvom“. Posledný týždeň v mesiaci sa deti dozvedeli ako vzniklo písmo, čo sú piktogramy a najzaujímavejšou aktivitou bola pre nich písanie pierkom a klepanie na písacom stroji, ktoré si samozrejme aj vyskúšali. Bol to mesiac plný zážitkov, deti sa stali dobrými poslucháčmi, obohatili sa o nové poznatky, kládol sa základ na rozvoj predčitateľskej gramotnosti, budoval sa pozitívny vzťah ku knihe  a v tom budeme určite pokračovať aj naďalej, veď nie nadarmo sa hovorí ,,Kniha je najväčší priateľ človeka“.

             

                                           Anna Kramárová

             

          • Karneval

          • Dňa 22.2.2022, v tento magický dátum sa v našej materskej škole konal fašiangový karneval. Všetky deti sa predviedli v krásnych a originálnych karnevalových maskách. Fašiangový karneval začal prezentáciou masiek. Každá maska dostala priestor, aby sa predstavila. Nasledovali rôzne tance a súťaže. Deti mali možnosť sa odfotiť so zábavnými rekvizitami. Počas celého dňa deti žiarili úsmevom a dobrou náladou. Najväčšiu radosť deti mali so stroja, ktorý vytváral bubliny. Atmosféru dotvárala aj karnevalová výzdoba, ktorá sa nachádzala v priestoroch materskej školy. Nechýbalo ani občerstvenie, za čo patrí vďaka hlavne rodičom. Tešíme sa opäť o rok!

                                                                                                    Mgr. Nikola Habláková

          • Január v malej triede

          • Po prázdninách nás deti vítali s úsmevmi na tváričkách, rozprávali o darčekoch a zážitkoch a bolo ich neúrekom. Šimonko nám milo prekvapil, lebo sa od nového roku vie bez pomoci obliecť aj vyzliecť.  Začiatok nového roku sme s deťmi venovali prehlbovaniu a poznaniu časových vzťahov – deti pomenovali činnosti, ktoré robia doma a ktoré v materskej škole. V rannom kruhu si opakujeme dni v týždni a mesiace v roku. Učili sme sa rozlišovať pracovné dni a dni počas víkendu. Spoločne sme oslávili Dankove narodeniny. Rozlišovali sme živú prírodu od neživej, pokusom sme zisťovali vlastnosti zamrznutej vody, maľovali sme na kamienky. Prostredníctvom rozprávky O paličke a kamienku sme poukázali na vhodné a nevhodné správanie. Spoznávali sme lesné zvieratká, pozorovali sme stopy v snehu. Rozvíjali sme si jemnú motoriku maľovaním, strihaním, lepením a skladaním papiera. No a najväčšiu radosť sme mali zo snehu. Každý deň na pobyte von sme sa spúšťali na klzákoch, robili sme anjelikov, lopatkovali, prehŕňali a dokonca sme aj pomáhali ujovi školníkovi odhrabávať sneh.  

          • Lesné zvieratá

          • Hľaďte deti husto sneží,

            Malý zajko poľom beží.

            Hopi sem a hopi tam,

            Kdeže sa len podieť mám.

            V mesiaci január sme sa venovali téme ,, Lesné zvieratá“. Vytvorili sme si pojmovú mapu. Deti pomenovali zvieratá na obrázku, pokúsili sa ich jednoducho opísať. Pozorne si všímali zvieratá žijúce v lese- ich stavbu tela, jeho pokrytie, farbu a podobne.  Pokúsili sa porozprávať v čom sa navzájom od seba líšia, akým spôsobom žijú, čím sa živia prípadne, kde bývajú.

            Na pobyte vonku sme navštívili vežu poznania. Deti mali možnosť vidieť na obrázku zvieratá a stopy ktoré im patria. Pri prechádzke sme narazili na stopy v snehu. Deti boli z prechádzky nadšené a nájdené stopy hravo priradili zvieratku.

            Nezabudli sme ani na vtáčiky a starostlivosť o ne. Spoločne sme im pripravili pochúťku z bravčovej masti a semienok, ktoré sme vyvesili na stromy.

                                                                                                                                                               Katarína Matláková

          • Opäť v škôlke po prázdninách

          • Vážení rodičia!

            Do nového roku Vám prajeme všetko dobré, hlavne veľa zdravia a pohody.

            Po vianočných prázdninách bude materská škola otvorená od pondelka - 10.1.2022. 

            Materská škola sa bude riadiť aktuálnym Školským semaforom zverejneným na minedu.sk. Po prázdninách vyplňte prostredníctvom edupage Vyhlásenie o bezpríznakovosti.

            Deťom pribaľte pyžamo a náhradné oblečenie - spodné prádlo, ponožky, tričko, tepláky. Nezabudnite na teplé zimné oblečenie na pobyt von - rukavice - palčiaky (päťprstové rukavice dávajte len deťom, ktoré samé zvládnu ich obliekanie), šály, čiapky, overaly, alebo nohavice a bundy vhodné do snehu a nepremokavé topánky.

            Preberanie:
            Deti budeme preberať pri vstupe ráno od 6:20 - 7:30 a od 7:55 do 8:15. Ak nie sme pri dverách, prosíme Vás využite zvonček a počkajte, kým prídeme.

            Odovzdávanie:
            Na obed pred jedálňou od 11:20 do 11:45.
            Poobede od 14:15 do 16:00. Tak isto Vás prosíme o využívanie zvončeka pri vchodových dverách, v prípade, že sa ponáhľate, môžete dopredu informovať pani učiteľky formou sms správy na telefónne číslo 0911 936 814.

            Prajeme príjemný začiatok nového roka.

          • ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOCE

          • VÁŽENÍ RODIČIA PRAJEME VÁM ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOCE

            PLNÉ LÁSKY, POROZUMENIA A POKOJA

            Vianočnú besiedku sme poslali formou edupage správy po prihlásení sa.

          • Vianočné tvorivé dielne

          • V období adventu sa všetky deti tešia na príchod Vianoc. V tomto predvianočnom období sme si v našej materskej škole vytvorili príjemnú atmosféru spojenú s pečením medovníkov. Deti sa na pečenie veľmi tešili a s nadšením vaľkali a vykrajovali z cesta rôzne vianočné tvary. Pri práci počúvali známe koledy.
              

            Ďalšie decembrové dopoludnie sme využili na Vianočné tvorivé dielne. Deti zapojili svoju fantáziu a tvorivosť. Spolu s pani učiteľkami zo studeného porcelánu vykrajovali ozdoby na vianočný stromček, lepili hviezdy z desiatových vreciek, maľovali a zdobili Betlehem. Krásnymi zhotovenými výrobkami obdarovali svojich najbližších.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Katarína Matláková

             

          • Vianočná besiedka

          • Vianoce. Sviatok, na ktorý sa tešia malé deti rovnako ako ich starí rodičia. Sú obdobím, ktoré hlása pokoj a mier. Sú opisované ako čarovné, rozprávkové a zázračné. V stredu 15. decembra nastal ten čarovný deň, kedy sme si urobili vianočné posedenie spojené s vianočnou besiedkou. Deti sa na tento deň poctivo pripravovali. K vianočnej atmosfére prispela aj vôňa punču, ktorý si deti urobili spolu s pani učiteľkami. Deti sa zmenili na snehové vločky, ktoré sa krásne vznášali pri tanci na pieseň „Padá sniežik padá“. Po tanci deti zarecitovali viacero básní, v ktorých zapriali k vianočným sviatkom. Zaspievali pieseň „Kúpil otec rybu“ a celý program ukončili piesňou „Vianočný hymnus“, ktorý spolu s pani učiteľkami sprevádzali hrou na hudobné nástroje. Veríme, že sme našim programom navodili vianočnú atmosféru v každej rodine.

                                                                                                                                                          Mgr. Nikola Habláková

          • Vhodný darček pod stromček

          • Vianoce sa už blížia a každý z rodičov rozmýšľa, čo by daroval svojim ratolestiam. Rodič vníma hračky ako dôležitú súčasť detského sveta. Prinášajú veľa podnetov pre zmyslový, rozumový a citový vývin detí a okrem toho rozvíjajú fantáziu a kreatívne myslenie. Problémom sa však stáva to, ako vybrať tú správnu hračku, aby sme naše dieťa potešili a zároveň podporili jeho predstavivosť a samotnú hru, aby sa v Vianoc nestala tzv. hračková mánia. Preplnené obchody a hračkárstva, v ktorých sa strácame a ani nevieme čo vybrať, aby naše deti boli spokojné. Ak ste už zažili dieťa, ktoré plače nad rozbaleným darčekom, asi viete o čom hovorím – možno to nazvať aj hysák z prebytku. Preto, čím menej spotrebného tovaru a šuštiaceho papiera, tým lepšie. Keď má dieťa pod stromčekom veľa hračiek, nevie z čoho sa má tešiť, skáče od jedného darčeka ku druhému, rozbaľuje ďalší a ďalší. V konečnom dôsledku ten prvý, čo rozbalil si už ani nevšíma. Častokrát sa stáva, že dieťa po rozbalení darčeka očakáva ešte viac. Zaplaví nás otázkami - „Čo ešte dostanem, to už je všetko?“  Nestihnú sa poriadne potešiť zo svojich darčekov doma a už by najradšej išli rozbaľovať darčeky k starým rodičom.

            Na Vianoce by sme sa mali držať hlavne týchto zásad:

            • Skôr ako niečo kúpime, premyslime si čo naozaj naše deti potrebujú.
            • Kúpme im niečo, po čom veľmi túžia. Aspoň jedna vec by mala byť taká, ktorá im urobí veľkú radosť. Aj keby to mala byť len maličkosť, neriešte, že je to lacné, dôležitý je cieľ.
            • Snažiť sa, aby Vianoce boli viac o rodine, o vzájomnej súdržnosti a láske.

            Deti potrebujú hračky, aby sa socializovali a nadobúdali odvahu vytvárať si nové vzťahy. Zatiaľ, čo hračky ako lego, kocky, lopty ich v tom podporujú, obrazovky a digitálne hračky deti izolujú a robia neaktívnymi. Dôležité je, aby dieťa pri hre využívalo svoje ruky, len tak si posilňuje tie časti mozgu, ktoré sú spojené s priestorovým a matematickým učením. Čím menej hračiek dieťa má, tým skôr sa jeho hra stáva nezávislou a ľahšie nájde hračku s ktorou sa chce hrať. Menej možností ich motivuje k premýšľaniu o nových spôsoboch ako zapojiť do hry hračky, ktoré má dieťa k dispozícii.

            Predtým ako sa pustíme do nakupovania darčekov mohli by nám pomôcť tieto pravidlá:

            1. Menej je viac. Odporúčam jeden hlavný darček a dva menšie.  Oblečenie, hračka a pekná knižka úplne stačí.
            2. Hračka by mala byť pasívna a dieťa pri nej aktívne. Psychológovia nám hovoria, že hračky nepotrebujú blikať, byť drahé, alebo mať vlastnú aplikáciu. Jednoduchosť je v tomto prípade lepšia. Aktívne hračky deťom v ničom nepomáhajú. Neverte reklame.
            3. Spravme priestor. Sviatky sú fantastický dôvod na to, aby sme si doma sadli a vytriedili všetky hračky. Nechceme si zaprať domácnosť ďalšími vecami. Neporiadok vyvoláva stres. Menej hračiek totiž znamená viac detskej kreativity a inovácií. A to sú presne tie zručnosti, ktoré chceme podporiť pri výchove svojich detí.
            4. Pri kúpe hračky sa zamerajme na to, aby hračka niečo dieťaťu poskytla, bola účelná a hlavne podporovala jeho zdravý rozvoj. Vždy je lepšie, keď sa deti hrajú so skutočnými kockami, skladajú puzzle a navliekajú korálky, pretože si takto rozvíjajú jemnú motoriku. S modernými technológiami je potrebné v prípade detí narábať opatrne. Napríklad taký tablet brzdí rozvoj jemnej motoriky a má tiež zlý vplyv na zrak. Moderné technológie majú byť len akýmsi doplnkom k hraniu, nie náhradou za tradičné hračky.

             

            Nezabúdajme aj na to, že najdôležitejšie čo môžeme darovať deťom, je náš čas, ktorý s nimi strávime. Spoločne strávený čas nenahradí žiadna hračka. „Tie najlepšie hračky sú tie, čo podporujú hru rodič-dieťa, napodobňovanie a vzájomnú interakciu,“ hovorí  profesor Alan Mendelsohn. „.. keď sa rodičia hrajú s deťmi, dejú sa skutočné zázraky, či už spoločne predstierajú hru s hračkárskymi postavičkami, stavebnicou alebo stavajú puzzle.“

            Mgr. Mária Jurigová

          • Mikuláš v MŠ

          • Tak, ako po iné roky, aj tento rok deti očakávali príchod svätého Mikuláša. Celý týždeň sme sa pripravovali – vyzdobili sme priestory materskej školy, postavili stromček, nacvičili si piesne a básne. V pondelok 6. decembra sme sa zhromaždili v jednej triede, kde sme spolu čakali, či Mikuláš zavíta aj do našej materskej školy. Zrazu za dverami zazvonil zvonček a do triedy vstúpil Mikuláš v sprievode anjela. Čert ostal za dverami, pretože všetky deti boli celý rok poslušné a tak nemal koho zobať do vreca. Mikuláš pozdravil všetky deti a posadil sa na pripravenú stoličku ku stromčeku. Na privítanie zaspievali deti Mikulášovi spoločnú pieseň „Vitaj, vitaj Mikulášku, vitaj Mikuláš“. Mikuláš deti pochválil za ich krásny spev a obdaroval ich balíčkom plným sladkých dobrôt. Po rozdaní balíčkov a rozhovore sa deti s Mikulášom rozlúčili a na záver mu zarecitovali básničku. Ak budú deti dobré aj po ďalší rok, môžu sa opäť tešiť na túto vzácnu návštevu.

             

                                                                           Mgr. Nikola Habláková

             

          • November v malej triede

          • Počas novembra sme sa s deťmi rozprávalio význame zdravia pre človeka, o podpore zdravia a význame pohybu pre zdravie. Deti si pozreli bábkové divadielko o chorej myške, v ktorom sa dozvedeli ako sa chrániť pred infekčným ochorením. Na základe pozretého príbehu opísali jednoduchú prevenciu ochorenia a zaspievali sme si pesničku Ochorela myška malá. Ošetrovali sme poraneného medvedíka a zároveň sme si precvičovali geometrické tvary. Z gaštanov sme skladali ľudské telo a deti sa naučili opísať ho v základných anatomických kategóriách. Experimentovali sme s farebným krepovým papierom, ktorý sme striekali vodou a pozorovali rozpúšťanie farieb. Rozstrihané obrázky postavy deti spájali lepením. Z papierových kostí skladali kostru človeka a pritom si precvičovali počítanie do 6. Trénovali sme grafomotoriku kreslením postavy.

            V druhej polovici mesiaca sme spoznávali dopravné prostriedky a nebezpečenstvo súvisiace s cestnou premávkou. Deti si vyrobili lietadielka z paličiek, precvičovali si geometrické tvary pri skladaní traktora, spoznali semafor a jeho význam na ceste. Trénovali sme si jazýčky pri správnej výslovnosti básničiek o doprave a grafomotoriku pri kreslení dymu z áut. V pracovnom zošite sme spájali dopravné prostriedky s prostredím, v ktorom sa pohybujú.

            V novembri sme oslavovali aj Barborkine narodeniny, Deň materských škôl a na konci mesiaca sme sa pomaličky začali pripravovať na príchod Mikuláša a adventu.

             

            Mgr. Katarína Orelová

          • Deň materských škôl

          • Aj materské školy na Slovensku oslavujú svoj deň. My sme tento deň oslávili 4. novembra. Spoločne nás napadla myšlienka usporiadať pre deti divadielko, v ktorom ako herci sme vystupovali my, pani učiteľky. Od rána sme deti oboznamovali, aký program ich čaká a v komunikačnom kruhu sme viedli rozhovor  o tom, čo je divadlo, kto už v divadle bol a ako sa správa v divadle. Po raňajkách  sme sa trieda Mravčekov a trieda Ježkov stretli pred budovou našej MŠ a veľkým sprievodom presunuli do kultúrneho domu. Deti boli veľmi pozitívne naladené a po usadení sa začalo predstavenie ,,Medovníkov domček“. Malo obrovský úspech. Takáto veselá a zábavná atmosféra sa niesla aj po divadielku. Sprievodný program pokračoval spevom a tancom detí s Jankom a Marienkou. V závere osláv deti dostali a pochutnali si na  medovníčkoch, ktoré Janko a Marienka nazbierali z medovníkovho domčeka. Deti prežívali radosť počas celého Dňa materských škôl, čo prispelo k tvrdeniu, že kolektív detí, rovesníkov a predškolské zariadenia sú dôležitou súčasťou zdravého rozvoja osobnosti dieťaťa.

            Takže všetko najlepšie naša škôlka!

            Katarína Matláková

             

             

             

          • Bezpečne do MŠ

          • Poznať značky, pravidlá prechodu cez cestu a pravidlá cestnej premávky je pre deti veľmi dôležité. Sú tí najzraniteľnejší členovia cestnej premávky a preto téme týždňa ,,Bezpečnosť na ceste“ sme venovali zvýšenú pozornosť.  Deti sa oboznámili s dopravnými značkami, porozprávali sme si ako bezpečne prechádzať cez cestu, pomenovali sme si dopravné prostriedky, nezabudli sme si pripomenúť reflexné prvky, ktoré musíme používať v noci alebo pri slabšej viditeľnosti a vytvorili si semafor. Učili sa orientovať vpravo, vľavo a  v triede na vytvorenom  priechode pre chodcov si názorne vyskúšali správne prechádzanie. Zahrali sme sa hru ,,Autobus“, kde podľa pokynov museli určiť správny smer.   Deti si svoje vedomosti o správnom správaní sa v cestnej premávke preverili  prostredníctvom papučkového kvízu – každý si vyzul jednu papučku a všetky papučky sme dali pod plachtu. Papučky sa  vrátili vtedy, keď deti zodpovedali otázky z dopravy alebo vykonali určitý pokyn. Bola to pre nich veľká zábava počas ktorej si taktiež upevnili vedomosti. V závere týždňa  v rámci oboznamovania sa s okolím a bezpečnosťou na ceste sme spoločne zrealizovali vychádzku do dediny. Deti cestou pozorovali dopravné prostriedky, dopravné značky, svetelný signál na železničnom priecestí, prešli bezpečne cez prechod pre chodcov a vnímali zvuky súvisiace s dopravou. Stali sa tak úspešnými účastníkmi cestnej premávky v úlohe chodca.

             

                                                                                                                                                                   Anna Kramárová

          • Bolo raz jabĺčko krásne...


          • Tento rok je výborná úroda jabĺk. Vidieť to aj v našej školskej záhrade. Každá jabloň, a to ich je celkom dosť, je obsypaná krásnymi jabĺčkami. Niektoré sú červené, iné žlto-zelené. Sú to vzácne staré odrody jabloní a sme hrdí, že ich v našej školskej záhrade máme.

            V októbri sme si urobili jabĺčkovú slávnosť. O jabĺčku sme si spievali, jabĺčka sme počítali, kreslili, modelovali. Vo štvrtok ráno sa škôlkári s pani učiteľkami vydali do školskej záhrady. Pod jednou z jabloní mali za chvíľu nazbieranú plnú tašku jabĺk. V triede sa deti podelili do skupín, v ktorých si rozdelili úlohy – niekto jabĺčka umýval, iní ich utierali a ďalší zas odnášali do spoločnej nádoby. Kým si deti trošku oddýchli a posilnili sa pri zdravej desiate, pani učiteľky umyté a usušené jablká ošúpali a nakrájali na štvrtiny. Takto pripravené ich deti mohli ďalej krájať príborovými nožíkmi na menšie kúsky. Potom sa spoločne usadili do kruhu, kde mali pripravené suroviny na koláč, váhu, misky, varešky. Podľa receptu skontrolovali či majú všetko a pustili sa do váženia. Zopakovali si čísla aj číslice, precvičili ruky miešaním a zručnosť pri rozbíjaní vajíčok. Cesto vyliali na pomastený a pomúčený plech a posypali pripravenými jabĺčkami so škoricou. Počas pobytu von sa koláč krásne upiekol. Po obede staršie deti pripravili taniere a všetci si pochutili na voňavom a šťavnatom jablkovom koláči.

            Zo zvyšných jabĺk staršie deti na druhý deň pripravili zdravé smoothie pre všetkých. Hoci sa jabĺčková slávnosť  v škôlke skončila,  na jabloniach ešte ostalo veľa jabĺčok pre celú školu.

             

             

            Katarína Orelová  

          • Jesenné prázdniny

          • Oznamujeme rodičom, že počas jesenných prázdnin, od 28.10.2021 do 29.10.2021, bude materská škola z dôvodu nízkeho záujmu rodičov zatvorená.

            Materská škola bude opäť v prevádzke v utorok 2.11.2021.

          • Idem, idem do školičky...

          • ,,Idem, idem do školičky,

            poza humná, poza kríčky.

            Učiť sa mi zachcelo,

            preto bežím veselo.“

             

            Prázdniny skončili a opäť prišiel september. Mesiac, v ktorom sa otvorila aj brána našej materskej školy. Materská škola znova ožila detským smiechom. Deti aj pani učiteľky sa do škôlky vrátili plné sily a zážitkov z prázdnin. Niektoré deti sa po prázdninách vrátili do dôverne známeho prostredia, aby tu opäť stretli svojich kamarátov, ale pre niektoré deti to však bol ich naozaj prvý deň v škôlke, ktorý statočne zvládli. Oboznámili sa s novým prostredím, zoznámili sa s kamarátmi a láskavý prístup našich pani učiteliek im pomáha naďalej adaptovať sa. Počas prvého týždňa sa venovalo téme ,,Môj kamarát“. Deti sa navzájom predstavovali a celý týždeň sa spoznávali aj prostredníctvom rôznych hier ako ,,Pavučina priateľstva, O reťaz o reťaz, Kamarát“. Naučili sa niečo nové aj o obci Dlhá nad Oravou, poznávali verejné inštitúcie a služby vo svojom okolí (napr. obchod, pošta, lekárska ambulancia, obecný úrad, vlakovú stanicu, školu a iné). Že sa im naozaj dobre žije v ich dedinke, pripomínali si to aj piesňou ,,Na Orave dobre, na Orave zdravo“. September ušiel ako voda a my sa ďalej tešíme na nové zážitky a úspechy, ktoré deti získajú v tomto školskom roku pre rozvoj ich jedinečnosti.

            ,,Všetci spoločne za dobrodružstvom!“

             

                                                           Anna Kramárová