• DEŇ ZEME

          • V škôlke sa snažíme žiť tak, aby každý deň bol dňom Zeme. Vzťah k prírode deti získavajú predovšetkým každodenným pobytom von a prostredie, v ktorom sa nachádza naša škola nám ponúka nielen dve školské ihriská, ale je obkolesená obrovskou záhradou so stromami ovocnými aj ihličnatými, v areáli máme aj vlastný kúsok lesa, neďaleko je kopec a lúky. Hraním sa a tvorením z prírodnín, využívaním odpadového materiálu, triedením odpadu, či zbieraním odpadkov v okolí školy si deti autenticky budujú lásku k prostrediu. Deti tiež vedieme k šetreniu vody a energií a spoločne si čítame detské knihy o životnom prostredí.

            Občas je však dobré si aj pripomenúť význam našej Zeme. 22. apríla sme si rozprávali aká je naša planéta pre nás dôležitá, rozmýšľali sme čo by sme spoločne mali robiť, aby sme jej pomáhali a symbolicky sme si ju uctili.   

            Deti sa od rána mohli zapojiť do niekoľkých tvorivých aktivít zameraných na Deň Zeme. Niektorí lepili kúsky zeleného krepového papiera na namaľovanú papierovú zemeguľu. Iní kreslili ako sa máme a nemáme správať v prírode. Ďalší zas spolu s pani učiteľkou vymiešali múku, soľ a vodu na slané cesto, ktoré vyvaľkali a vykrajovali krúžky. Tie po vyschnutí namaľovali farbami zemegule a vyrobili si z nich prívesky, s ktorými odchádzali domov.

            V školskom lese sme si spoločne precvičili celé telo aj správne dýchanie. Vystískali sme stromy za to, že nám dávajú kyslík a načerpali sme z nich energiu. Deti hádzali šiškami na cieľ a z prírodnín vytvárali obrázky. V školskom altánku si vyskúšali maľovanie na kamene. Mohli si namiešať vlastné prírodné farbivo, čiže blato a pomocou vetvičiek, paličiek či štetcov maľovať na výkresy.

            Tak, ako sa spieva v piesni Dokolečka dokola, že sa chytili stromy v lese, kvietky, zvieratká aj deti všetkých pletí, aj my sme sa nakoniec spoločne pochytali a zaspievali sme túto pieseň našim stromom, rastlinám a zvieratám.

          • ZÁPIS DETÍ DO 1. ROČNÍKA

          • Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou 110 v súlade s § 20 ods. 2 až 4 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa § 10 ods. Vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z.z. o základnej škole

             

            oznamuje rodičom budúcich prvákov, že zápis detí do 1. ročníka na školský rok 2022/2023 sa uskutoční     

                                                             vo štvrtok 28. apríla 2022

             od 14:00 hod. do 16:30 hod. v ZŠ v Dlhej nad Oravou.

            K zápisu je potrebné priniesť:

            - vypísanú a vytlačenú prihlášku do ZŠ podpísanú obidvomi rodičmi    

            - kópiu rodného listu dieťaťa

            - 10 € na učebné pomôcky (zbierky, zošity, výkresy, ...)

             

             

            INFORMÁCIE k zápisu do 1. ročníka

            Do 1. ročníka škola zapíše dieťa, ktoré v čase do 31. augusta 2022 dovŕši 6 rokov. Dieťa začne plniť povinnú školskú dochádzku, ak dosiahlo školskú spôsobilosť (primeranú psychickú, telesnú a sociálnu vyspelosť).

            V prípade, ak rodič zapisuje na povinnú školskú dochádzku dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, spolu s písomnou prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

            Ak dieťa nedosahuje školskú spôsobilosť, môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole /tzv. odklad/ na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Povinnosť rodiča a dieťaťa prísť na zápis do 1. ročníka ostáva. Rodič upozorní základnú školu na zámer požiadať materskú školu o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v poznámke na konci prihlášky.

            V prípade, že dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí, rodič ho musí zapísať aj na spádovú školu na Slovensku, spravidla v mieste trvalého bydliska a podať Žiadosť o plnenie povinnej školskej dochádzky osobitným spôsobom.docx

            Podľa § 144a, zákona č. 245/2008 účinného od 1. 1. 2022 sa na prihláške vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov!

            Podpis oboch zákonných zástupcov sa nevyžaduje ak:

            • jednému z rodičov bolo obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv (vyžaduje sa kópia rozhodnutia súdu),
            • jeden z rodičov nie je schopný podpísať sa zo zdravotných dôvodov (vyžaduje sa potvrdenie lekára rodiča),
            • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa, rodič predloží písomné vyhlásenie Priloha_1_Pisomne_vyhlasenie.docx,
            • ak sa rodičia na tom dohodli, rodičia predložia písomné vyhlásenie Priloha_2_Pisomne_vyhlasenie.docx.

            Viac informácií: Usmernenie k zápisu detí na vzdelávanie v ZŠ na šk. rok 2022/2023

            Dokumenty k zápisu:

            Elektronická prihláška

            Žiadosť o plnenie povinnej školskej dochádzky osobitným spôsobom.docx

            Priloha_1_Pisomne_vyhlasenie.docx

            Priloha_2_Pisomne_vyhlasenie.docx

          • Veľkonočné zvyky a tradície

          • Veľká noc je obdobie s ktorým sa spája najviac zvykov a tradícii. Je to druhý najvýznamnejší sviatok ku ktorému neodmysliteľne patrí oblievačka, šibačka a posvätenie veľkonočného košíka plného symbolických dobrôt. Spoločne sme sa vrátili späť do minulosti a pripomenuli si zvyky, na ktoré sa v dnešnej dobe zabúda. Rozprávali sme o pôstnom období a veľkonočnom týždni.

            Na Zelený štvrtok sa tradične konzumujú iba zelené jedlá (špenát, kel, žihľava), ktoré podporujú zdravie a vitalitu.

            Na Veľký piatok naši predkovia sa zvykli pred východom Slnka kúpať po krk ponorení v potoku. Tento rituál mal zabezpečiť celoročné zdravie.

            Počas Bielej soboty sa pripravujú jedlá na hodovanie, pretože sa končí 40 dňový pôst.

            Veľkonočná nedeľa je dňom hojnosti, radosti, osláv a veselíc.

            Veľkonočný pondelok je dňom zábavy, šibačky a oblievačky. Mládenci dostávali kraslice, koláče.

            Ukázali sme deťom tradičné slávnostné oblečenie (kroj). Zapletali sme korbáče z prútov, zahrali sme sa aj na šibačov a naučili báseň:

            Šibi, ryby, mastné ryby,

            kus koláča od korbáča.

            Ešte k tomu groš, aby bolo dosť.

            Deti sme oboznámili o tradíciách a spoločne sme sa pustili do príprav sviatkov. Piekli sme veľkonočné medovníky, zdobili vajíčka, vyskúšali si zapliesť vlastný korbáč z prútov. Lepili sliepočky z farebného papiera.

            Na záver sme si popriali krásne veľkonočné sviatky.

                                                                                                                                            Katarína Matláková





             

          • Veľkonočné tvorenie v malej triede

          • Sviatky jari sme oslávili tvorením. Netradičnou výtvarnou technikou si deti vytvoril rozkošné kuriatka. Z piškót, maslového krému a farebných gumových cukríkov sme si pripravili veselé kuriatka na jedenie. Pritom si deti precvičili počítanie, jemnú motoriku aj trpezlivosť. Fantáziu a tvorivosť prejavili pri maľovaní vajíčok. Adamko si pomohol aj kúskami polystyrénovej podložky, v ktorej mali na špajdli zapichnuté vajíčka a použil ich ako očká vajíčkam 😊 Na papierové sáčky namaľovali zajačikom tváričky a mohli si maľované vajíčka do nich poukladať.  Celé dopoludnie sme si spríjemňovali spievaním pesničky o Veľkonočnom zajačikovi. A stihli sme aj osláviť Barborkine narodeniny a pochutiť si na všetkých dobrotách, ktoré pre deti pripravila jej maminka.

          • Ako eliminovať nevhodné správanie u detí predškolského veku

          • V poslednom období na našich školách narastajú problémy súvisiace s nevhodným správaním detí. V našej spoločnosti sa začínajú uznávať najmä materiálne hodnoty a v dôsledku vyťaženosti rodičov, nezáujmu dospelých sa negatívne a sociálno-patologické javy detí stávajú prirodzenou súčasťou nášho života. Pri téme dieťa s problémovým správaním ide o  problematiku, ktorá je síce psychologicky a špeciálnopedagogicky preskúmaná, no v praxi je však situácia iná. Všetko závisí od individuality dieťaťa, od jeho sociálneho prostredia, v ktorom vyrastá. Každodenne sme zaplavovaní rôznymi radami o tom, ako vychovať zo svojich detí šťastných a dobrých ľudí, ale náš materinský inštinkt sa niekedy v tejto spleti informácií nedokáže orientovať. Snažíme sa, aby naším deťom nič nechýbalo, čo sa týka materiálnej stránky a často zabúdame na tú nemateriálnu – spoločný čas strávený s deťmi – hrami, čítaním, rozprávaním sa, spoločným stolovaním... Cieľom správneho rodičovstva je podporovať detský rozvoj a konštruktívnymi, bezbolestnými prostriedkami korigovať detské správanie. Hlavné zásady pri výchove dieťaťa sú správna komunikácia a pozornosť zo strany rodiča a učiteľa. Keď dieťa nemá dostatok pozornosti, často sa venuje počítačovým a mobilným hrám, ktoré vôbec nemajú dobrý vplyv pri výchove a vzdelávaní dieťaťa. Často sú to hry plné násilia alebo iných nevhodných situácií, ktoré ovplyvňujú správanie dieťaťa a vedú ho k agresivite. Na správanie dieťaťa vplýva ako genetika tak aj rodinné a vonkajšie prostredie. Niektoré dieťa je veľmi spoločenské, iné zase stále aktívne a ďalšie zase emocionálne založené a podľa toho sa aj správa. Aj keď DNA svojich detí zmeniť nemôžeme, môže sa však snažiť eliminovať impulzy, ktoré nežiadúce správanie spúšťajú. Patrí tu hlavne:

            • Neúmyselné odmeňovanie, naša reakcia na nevhodné správanie vedie k tomu, aby si ho dieťa chcelo zopakovať.
            • Vytvorenie nesprávnych únikových ciest – krik. Ak vyhovieme kričiacemu dieťaťu, naučíme ho, že krikom to dosiahne, ak kričíme my, naučia sa brať náš krik ako signál, že majú poslúchnuť a na tiché napomenutia nereagujú.
            • Ignorovanie dobrého správania. Ak dieťa nepochválime a nevšímame si ho, keď sa dobré správa, naučí sa, že nevhodné správanie je jediný spôsob ako získať pozornosť.
            • Nesprávny príklad. Správanie ako krik, odvrávanie, nedostatok sebaovládania, neporiadnosť, údery či nadávky sú veľmi nákazlivé.
            • Nevhodné inštrukcie. Môžu byť zle načasované, nezrozumiteľné alebo neprimerané pre dieťa daného veku.
            • Nesprávne používanie trestu. Ak sa rodič vyhráža, ale vyhrážky nesplní, či ak trest prichádza vtedy keď nemá, môže to tiež mať za následok zhoršenie správania.
            • Stres a napäté vzťahy medzi rodinnými príslušníkmi. Ak dieťa nie je v psychickej pohode, vplýva to na jeho správanie.

            Cieľom nie je dať dieťaťu „nálepku“, že má poruchu správania, ale snahou by malo byť pochopiť prejavy správania a využiť prejavy na ovplyvnenie v pozitívnom zmysle slova.

            Je prirodzené, že deti skúšajú, čo všetko si môžu dovoliť, čo im prejde bez následkov a za čo už hrozí trest. Testujú hranice svojho okolia, a tak je to v tomto období správne. Vo výchove však treba rozlišovať, čo je skutočným problémom a čo je iba dôsledkom neskúsenosti a experimentovania dieťaťa. Malé deti sa nevhodne nesprávajú z ničoho nič,  pretože nevedia byť zlomyseľné. Vždy majú istý problém, s ktorým potrebujú pomôcť. Úlohou dospelých je  odhaliť a nájsť vhodný spôsob, ako dieťaťu pomôcť.

          • Marec – mesiac kníh

          • Už tradične sa mesiac marec spája s mesiacom kníh. Preto sme sa v tomto mesiaci zamerali na knihy trochu viac, ako inokedy. Prostredníctvom knihy si deti rozvíjali svoju fantáziu a rozširovali slovnú zásobu. Naše objavovanie knižného čara začalo poéziou a pokračovalo prózou. Pri próze sme sa spoločne preniesli dejom viacerých tradičných rozprávok. Obsahy a zážitky z čítania rozprávok deti vyjadrovali vo výtvarných, ale aj dramatických činnostiach. Spoločne sme navštívili školskú knižnicu. Po príchode do knižnice boli deti očarené množstvom kníh a vôňou, ktorá sa niesla miestnosťou. Dozvedeli sa, ako to v knižnici funguje a ako majú zaobchádzať s knihou. Spoločne sme sa zmenili aj na autorov kníh a prostredníctvom obrázkov sme si vytvorili vlastné knihy. V druhej polovici marca sme sa oboznámili s umelecko-náučnou literatúrou a pracovali s knihou Nenásitná húsenička. Prácu s touto knihou sprevádzali veľmi zaujímavé aktivity, ktoré pomohli deťom hlbšie preniknúť do deja. Pri práci s knihou Dážďovky si rozvíjali grafomotorické zručnosti, matematické predstavy a spoznávali tvary písmen. Mesiac marec sme ukončili komunikačnými médiami. Deti sa zahrali na moderátorov. Vystupovali vo vytvorenom televízore a pri moderovaní si vyskúšali aj prácu s mikrofónom. Na túto tému si vytvorili telefón, ktorý sa používal v minulosti a pohľadnicu, ktorú ako poštári doručili domov svojim rodičom. Počas celého mesiaca sme sa snažili viesť deti k tomu, aby listovali a rozprávali dej podľa obrázkov v knihách, ktoré ponúka náš čitateľský kútik v triede. Veríme, že aj prostredníctvom kníh sa deti naučia tráviť svoj voľný čas zmysluplne a zaujímavo.  

                                                                                                                                                         Mgr. Nikola Habláková

          • MAREC – MESIAC KNIHY

          •  

            Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Je to obdobie,  kedy je čas venovaný  rozprávkam, rozprávkovým postavám, poznávanie dobra a zla pomocou rozprávkových príbehov, rozvíjanie fantázie, predstavivosti a hravosti detí, rozvíjanie rečových a jazykových schopností a hlavne budovanie celkového kladného vzťahu ku knihe.  A ako sme si mesiac knihy pripomenuli v našej MŠ? Ako prvé sa deti  pomocou pripravenej prezentácií dozvedeli „Ako sa knižka narodila", oboznámili sa ako sa o knihy starať a ako šetrne s nimi zaobchádzať. Deti mali možnosť priniesť si svoju obľúbenú knihu a rozprávať o nej kamarátom. Takto sme sa dozvedeli o mnohých zaujímavých a pekných knihách. Počas mesiaca sme si čítali zaujímavé a pútavé rozprávky, prednášali básne a riekanky, či hádali hádanky, ilustrovali známe rozprávkové postavy a taktiež zahrali si divadielko ,,Pampúšik“, kde sa deti stotožnili s postavami príbehu. Nadviazali sme na našu tradičnú aktivitu a to ,,Návšteva knižnice“. Deti sa dozvedeli, ako to v knižnici funguje, ako sú knihy rozdelené podľa žánru a nakoniec  si mohli knihy požičať a prelistovať. V závere si deti vybrali knižku, usadili sa do pohodlných vakov a mohli sa započúvať  do pekného príbehu.  A či naozaj pozorne počúvali? To sme si spoločne overili pri hre ,,Vrecúško s tajomstvom“. Posledný týždeň v mesiaci sa deti dozvedeli ako vzniklo písmo, čo sú piktogramy a najzaujímavejšou aktivitou bola pre nich písanie pierkom a klepanie na písacom stroji, ktoré si samozrejme aj vyskúšali. Bol to mesiac plný zážitkov, deti sa stali dobrými poslucháčmi, obohatili sa o nové poznatky, kládol sa základ na rozvoj predčitateľskej gramotnosti, budoval sa pozitívny vzťah ku knihe  a v tom budeme určite pokračovať aj naďalej, veď nie nadarmo sa hovorí ,,Kniha je najväčší priateľ človeka“.

             

                                           Anna Kramárová