• Na návšteve u pána včelára

          • Pán Kukla nás pozval na besedu. Neváhali sme ani chvíľku. V minulom roku ho navštívili len staršie deti zo škôlky, tento rok sme sa odvážili vziať k pánovi včelárovi všetky deti. Cestu na naše prekvapenie zvládli hravo, hoci je to ďalej ako sme zvyknutí chodiť.Ihneď po príchode nás pán Kukla zaviedol k včielkam. Má ich umiestnené za domom pri rieke. Pri pozorovaní bzučiacich úľov sme počúvali zaujímavosti zo života včiel. Potom nám poukazoval plásty aj vysvetlil ako ukladá medzisteny do rámikov. O všetkom, čo sa týka včiel najviac vedela a do rozhovoru sa zapájala Karolínka. Vedela koľko dní žije včielka, koľko medu vyrobí, ako sa volá ich domček aj čo sú plásty. Okrem toho, že nám pán Kukla ochotne poukazoval všetko od plástov po ochranný odev, ponúkol nás aj včelími dobrotami – medom a peľovými zrnkami.

            Ďakujeme pán Kukla za Vaše pozvanie, za pútavé rozprávanie a pohostenie. A najviac Vám ďakujeme, že sa s láskou staráte o včely, ktoré sú pre nás veľmi dôležité nielen pre ich produkty, ale kvôli opeľovaniu.

          • Deň Zeme

          • V materskej škole v Dlhej nad Oravou sa snažíme žiť tak, aby každý deň bol dňom Zeme. Vzťah k prírode deti získavajú predovšetkým každodenným pobytom von a prostredie, v ktorom sa nachádza naša škola nám ponúka nielen dve školské ihriská, ale je obkolesená obrovskou záhradou so stromami ovocnými aj ihličnatými, v areáli máme aj vlastný kúsok lesa, neďaleko je kopec a lúky. Hraním sa a tvorením z prírodnín, využívaním odpadového materiálu, triedením odpadu, či zbieraním odpadkov v okolí školy si deti autenticky budujú lásku k prostrediu. Deti tiež vedieme k šetreniu vody a energií a spoločne si čítame detské knihy o životnom prostredí.

            Občas je však dobré si aj pripomenúť význam našej Zeme. 22. apríla sme si rozprávali aká je naša planéta pre nás dôležitá, rozmýšľali sme čo by sme spoločne mali robiť, aby sme jej pomáhali a symbolicky sme si ju uctili.   

            Deti sa od rána mohli zapojiť do niekoľkých tvorivých aktivít zameraných na Deň Zeme. Niektorí lepili kúsky zeleného krepového papiera na namaľovanú papierovú zemeguľu. Iní kreslili ako sa máme a nemáme správať v prírode. Ďalší zas spolu s pani učiteľkou vymiešali múku, soľ a vodu na slané cesto, ktoré vyvaľkali a vykrajovali krúžky. Tie po vyschnutí namaľovali farbami zemegule a vyrobili si z nich prívesky, s ktorými odchádzali domov.

            V školskom lese sme si spoločne precvičili celé telo aj správne dýchanie. Vystískali sme stromy za to, že nám dávajú kyslík a načerpali sme z nich energiu. Deti hádzali šiškami na cieľ a z prírodnín vytvárali obrázky. V školskom altánku si vyskúšali maľovanie na kamene. Mohli si namiešať vlastné prírodné farbivo, čiže blato a pomocou vetvičiek, paličiek či štetcov maľovať na výkresy.

            Tak, ako sa spieva v piesni Dokolečka dokola, že sa chytili stromy v lese, kvietky, zvieratká aj deti všetkých pletí, aj my sme sa nakoniec spoločne pochytali a zaspievali sme túto pieseň našim stromom, rastlinám a zvieratám.