• Od semienka k rastlinke

          • Deti častokrát nevedia, koľko námahy a úsilia je potrebné vynaložiť na dopestovanie ovocia či zeleniny. Preto mali možnosť vyskúšať si proces sadenia do vyvýšených záhonov. Zopakovali sme si, čo potrebujú rastlinky na to, aby rástli a spoločne sme sa pustili do sadenia paradajok, reďkovky, hrachu, kalerábu a cibule. Osvojili si schopnosť pravidelnej starostlivosti. Každý deň pozorovali zasadené semienka a tešili sa z malých rastlín. Starostlivo ich polievali, okopávali a vytrhávali burinu. Spoznávali fázy života rastliny od semienka až po zber. Odmenou za prácu bola úroda, na ktorej si všetci pochutnali.

             

                                                                                                                                                              Katarína Matláková

          • Deti z materskej školy na návšteve u pána starostu

          • V mesiaci jún deti z materskej školy spoznávali svoju vlasť a dedinu. Aby sa bližšie oboznámili so svojou obcou, navštívili pána starostu Ing. Jána Kamasa. Pán starosta ich privítal vo svojej kancelárii a porozprával im o histórii obce, o jej symboloch, ako sú napr. znak obce, obecná vlajka a o fungovaní obecného úradu. Poukazoval im priestory obecného úradu a v zasadačke im vysvetlil a predviedol, ako poslanci hlasujú semaforovým hlasovaním.

            Veľmi pekne ďakujeme pánovi starostovi za prijatie, zaujímavé rozprávanie a za milé prekvapenie, ktoré si pre nás pripravil. Daroval nám na pamiatku pohľadnicu a sladkú odmenu. My sme darovali pánovi starostovi taktiež malý darček - kvietky, ktoré pre neho vyrobili deti z lásky, aby na nás v dobrom spomínal. Na záver sme pánovi starostovi zaspievali pesničku o Dlhej nad Oravou a rozlúčili sme sa.

            Máme radi svoju dedinu, skúste takú vo svete nájsť…

            Anna Kramárová

          • Návšteva Farmy pod Hájom

          • Koniec školského roka prináša so sebou rôzne výlety, exkurzie, turistiku. Naši škôlkari spojili všetko dohromady. Vybrali sme sa do susednej dedinky Chlebnice, kde na nás na ,,Farme pod Hájom“ čakali zvieratká. Na tento deň sa už deti veľmi tešili. Ráno sme nastúpili do autobusu, ktorý nás vyviezol do stredu obce. Ostatnú časť cesty na farmu sme museli zvládnuť peši a tak sme výlet spojili s príjemnou prechádzkou. Pred farmou nás čakala už pani farmárka, ktorá nás pozvala do ich reštaurácie, kde sa deti občerstvili a doplnili pitný režim. Do zvieracej ríše sme vstúpili cez veľkú bránu, pri ktorej nás privítal ujo farmár. Videli a spoznali sme miniprasiatko, sliepočky, kačičky, kozičky, ovečky, zajačiky, veveričky, škrečkov, morské prasiatka, páva, oslíka, lamy, pštrosy, kravičky... Veľkým zážitkom bolo vidieť kenguru, ktorá mala svoje mláďatko vo vaku a taktiež uja farmára, ktorý v našej blízkosti nakŕmil kravičky, ktoré boli svojim vzrastom veľmi obrovské. Zaujímavým unikátom farmy je prítulný ovčiarsky pes, ktorý nás sprevádzal počas celej návštevy. Páčilo sa nám to, že zvieratká medzi nami pobehovali, my sme ich mohli hladkať a kŕmiť. Ujo farmár nám o každom zvieratku povedal niečo zaujímavé a priblížil nám život na farme a ich dennú starostlivosť. V závere návštevy sa deti povozili na kolotoči, poskákali na trampolíne a pospúšťali sa na spúšťacom hrade. Od tety farmárky sme dostali kopček zmrzliny a trošku unavení, ale plní zážitkov sme sa mohli vrátiť do škôlky.

            Ďakujeme pani a pánovi Bakošovi, že nás prijali na ich farme a vďaka nim sme mohli stráviť príjemný a nezabudnuteľný deň.

                                                          

                                                                                                                                                               Anna Kramárová

             

          • Deň detí v starostlivých rukách starých mám

          • Dobrovoľné združenie Jednoty dôchodcov v Dlhej nad Oravou si pri príležitosti Dňa detí na miestnom futbalovom ihrisku zorganizovalo piateho júna pekné podujatie pre deti z našej materskej školy. 


            Ráno bolo ešte zamračené a hrozilo, že bude pršať, no v dobrej viere sa pani učiteľky s deťmi vydali na dobrodružnú cestu zo škôlky na ihrisko. Tam na nás pri príchode už netrpezlivo, so širokým úsmevom na tvári a otvoreným náručím, čakali členky výboru Jednoty dôchodcov. Akoby sa nevedeli dočkať, kedy sa budú môcť venovať našim najmenším. Dobre zorganizované, s nadšením prebrali všetky deti z rúk učiteliek do svojich starostlivých a skúsených rúk a previedli ich programom, ktorý si pre ne pripravili, zatiaľčo niektoré z nich sa postarali aj o pani učiteľky. Posadili ich k bohato prestretému stolu, kde v zaujímavom rozhovore čas bežal ako vietor. Podelili sa s nimi so svojimi skúsenosťami, zážitkami a dobrou náladou.


            A napokon sa aj počasie rozhodlo zostať nám všetkým priaznivo naklonené a deti tak súťažili, smiali sa, liezli po preliezkach, hojdali sa, naháňali sa a zabávali sa, a to všetko pod orlím zrakom našich dobrých starostlivých starých mám. 

            Dobré srdce štedrosti medze nikdy nekladie, a toho dôkazom bolo okrem pozornosti a venovaného času aj množstvo sladkých odmien, ktoré v tento deň deti od organizátoriek podujatia dostali.
            Deti im za to pod vedením učiteliek ako prejav vďaky zaspievali pásmo piesní. Potom sa ešte raz srdečne poďakovali za krásne prežité spoločné chvíle a vrátili sa v ústrety svojej materskej škole.
             

          • Návšteva u pána včelára

          • Zavčas rána bzučí včielka,

            že navštívi každý kvet.

            Nabzučí sa veru veľa,

            kým vyrobí sladký med.

             Na lúkach už počuť bzukot včielok. V mesiaci máj sme navštívili pána včelára, ktorý nám porozprával  o včielkach.  Na úvod nám ukázal obrázky včiel,  kde deti videli ako vyzerá kráľovná, trúd a robotnice. Tiež nám ukázal nástroj na vydymenie (dymák), aby boli včielky pokojnejšie a spoločne sme sa presunuli  k úľom. Deti mali možnosť pozerať tento hmyz z dostatočnej blízkosti. Pán včelár nám dal pokyny, ako sa spávať aby včela nezaútočila. Pri pozorovaní  úľov sme počúvali zaujímavosti zo života včiel.  Dozvedeli sme sa, koľko sa včielka dožije, koľko medu vyrobí za svoj život, čo je povinnosťou kráľovnej a robotníc.  Vyskúšali si včelárske pomôcky, ochranný oblek,  ktoré sú jeho dennou súčasťou. Nechýbala ani ochutnávka  medu. Okrem  včiel sme na dvore  videli sliepky, zajaca a psíka ktoré mohli deti pohladiť.

            Ďakujeme pánovi včelárovi že si našiel  čas a my sme mohli stráviť krásne dopoludnie plné zážitkov.

             

          • Vesmír očami detí

          • Naša materská škola sa zapojila do výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“.

            V kategórii I. okresného kola získali:

            Terézia Murinová- hlavnú cenu a  postup na celoslovenské kolo

            Karin Červeňová-  špeciálnu cenu poroty

            Isabell Antónia Zaťková- špeciálnu cenu poroty

            Deti sa so svojimi rodičmi zúčastnili slávnostného vyhodnotenia a odovzdávanie cien, ktoré sa uskutočnilo v Oravskom kultúrnom stredisku v  Dolnom Kubíne. Súčasťou vyhodnotenia súťaže bola aj vernisáž prác. Deti okrem diplomu získali tiež malý darček.

            Víťazkám srdečne blahoželáme!


                                                                                                                                                  Katarína Matláková


             

          • Návšteva v 1.ročníku

          • Školský rok sa pomaly blíži ku koncu a z našich predškolákov sa čochvíľa stanú veľkí školáci. V mesiaci apríl, sme sa preto rozhodli navštíviť žiakov 1. ročníka a oboznámiť sa s priestormi  pred zápisom do školy. Pani učiteľka nás srdečne privítala a pozvala do triedy. Prváci nám ukázali, čo všetko sa  za ten krátky čas naučili. Pomenúvali obrázky, hravou formou ich rozčleňovali na slabiky, dopĺňali chýbajúce začiatočné písmeno, počítali kocky „ cukru“ pre draka, určovali počet v skupinách. Do úloh sa zapájali aj predškoláci.

            Na záver nás naučili jednoduchú tanečnú choreografiu a spoločne sme si zatancovali. Deťom sa v škole veľmi páčilo a už teraz sa tešia na nástup do školy. Ďakujeme pani učiteľke a školákom, že sme s mini mohli stráviť príjemné chvíle.

             

                                                                                                                                                   Katarína Matláková

             

             

          • Učíme sa spolu

          • Dňa 27.4.2023 v rámci výtvarnej výchovy  si  žiaci 8. ročníka pripravili  aktivity pre deti z materskej školy. Rozprávali sa spoločne o význame stromov a ich vplyve na životné prostredie.  Nadviazali na to praktickou činnosťou - vytvárali jarné stromy rôznymi výtvarnými technikami. Po skončení spoločnej práce išli spolu do prírody, kde hľadali rozkvitnuté jarné stromy a v ekoučebni si zopakovali, čo nové sa o stromoch dozvedeli.​​​​​

             

            Dňa 27.4.2023 v rámci výtvarnej výchovy  si  žiaci 8. ročníka pripravili  aktivity pre deti z materskej školy. Rozprávali sa spoločne o význame stromov a ich vplyve na životné prostredie.  Nadviazali na to praktickou činnosťou - vytvárali jarné stromy rôznymi výtvarnými technikami. Po skončení spoločnej práce išli spolu do prírody, kde hľadali rozkvitnuté jarné stromy a v ekoučebni si zopakovali, čo nové sa o stromoch dozvedeli.

          • Prípravy na Veľkú noc v materskej škole

          • Jar je v plnom prúde. Jarné slnko, svieža zeleň trávy, jasné farby prvých kvietkov vysielajú pozitívnu energiu, ktorú sme si s deťmi užívali na pobyte vonku a spoločných vychádzkach do prírody. S príchodom jary sú neoddeliteľne spojené aj mnohé ľudové zvyky a tradície, ktoré sme sa snažili ožíviť aj v našej Materskej škole. Počas týždňa sme viedli rozhovor o typických znakoch jari a Veľkej noci. Priblížili sme si pôstne obdobie, tradičné jedlá, prečo a ako sa zdobili vajíčka, tradičnú oblievačku a šibačku. Naučili sme s deťmi krásne veľkonočné vinše a piesne. Pozreli sme si video ako sa naši predkovia v minulosti pripravovali na veľkonočné sviatky a ako ich slávili. Naše detičky s malej aj veľkej triedy si v tomto duchu Veľkej noci vyzdobili aj svoje triedy, šatne a vytvorili krásne veľkonočné nástenky. Pani učiteľky pripravili pre deti rôzne námety na veľkonočné dekorácie. Deti z malej triedy skladali papier podľa predlohy a z geometrických tvarov vytvorili sliepočku a kohútika, strihali malé kuriatka, vyrábali veľkonočné pozdravy pre rodičov. Barborka Špavorová nám doniesla plný košík vyfúknutých vajíčok, ktoré detí krásne vymaľovali a vyzdobili. Do nasadenej trávičky deti popichali vymaľované  kraslice. Spoločne sa tešili aj z krásneho medovníkového košícka plného medovníkových dobrôt, ktorý im doniesla Izabelka Tješová. Deti si košíčkom vyzdobili šatňu a potom si na ňom pochutnali. Vo veľkej triede včielok prebiehali veľkonočné tvorivé dielne, kde deti skladali a lepili z farebných papierov zajačikov, sliepočky, kuriatka. Farebnými lepiacimi páskami zdobili papierové vajíčka, strihali a maľovali zajkov a kuriatka, ktorých škrupinky dozdobovali škrčeným krepovým papierom. Maľovali vajíčka temperovými farbami pomocou špajdlí alebo tenkého štetca. Deti si spoločne s pani učiteľkami vyrábali rôzne veľkonočne ozdoby a dekorácie a strávili prijemný deň v materkej škole.

                                                                                                                                  Jurigová

          • Mesiac knihy v triede Sovičiek

          • V mesiaci marec sme sa s deťmi venovali mnohým aktivitám. Našim cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru a zaujať kladný vzťah ku knihám.

             Na začiatok sme sa rozprávali ako taká kniha vzniká, kto je pani spisovateľka, ako sa volajú obrázky v knihách a kto ich kreslí. Deti mali možnosť priniesť si do MŠ obľúbenú knihu a porozprávať o nej kamarátom. Taktiež počúvali rozprávky, prednášali básne, hádali hádanky. Spoločne sme sa ponorili do sveta rozprávok a priblížili si život princeznej Johanky, ktorá mala svojich sluhov a všetko robili za ňu. Vyskúšali si rolu hercov a zahrali krátke divadlo „ Ťahal dedko repku“.

            V náučnej literatúre sme sa venovali téme „ Od vajíčka k sliepočke“, kde sme poznávali životný cyklus sliepočky a dozvedeli sa veľa zaujímavostí.

            Navštívili sme školskú knižnicu, oboznámili sa načo knižnica slúži, ako funguje, podľa čoho sú knihy usporiadané a prelistovali sme si knihy rôznych žánrov. Deti zaujali portréty známych spisovateľov a prezradili mi, že aj oni by raz chceli byť spisovateľmi.

            Mesiac marec sme ukončili prednesom básní. Deti sa doma s rodičmi naučili báseň, ktorú nám v škôlke zarecitovali. Na záver sme ich odmenili pamätným listom a malým prekvapením.

                                                                                                                                  Katarína Matláková

          • Rozprávkový marec

          • ,,Vedie,vedie cesta nová,

            do mestečka Rozprávkova,

            kto chce s nami cestovať,

            musí v knižkách listovať.“

            V mesiaci marec sme naozaj trieda ,,Chrobáčikov“ putovali z rozprávky do rozprávky. Veď predsa svet rozprávok je krásny, čarovný a rozprávky sú neodmysliteľnou súčasťou detského sveta. Prostredníctvom nich sa naučili, že častokrát majú rozprávky aj poučný charakter. Spoznávali dobro a zlo, že Popoluška, tri prasiatka či kozliatka sú dobrí, zatiaľ čo macocha, striga a vlk sú zlí a to čo robia je nesprávne. V rozprávke je možné všetko. Rozprávkové bytosti v nich vedia čarovať, zvieratká rozprávať a vždy, naozaj v každej rozprávke zvíťazí dobro nad zlom. Zahrali sa na ,,Popolušky“. Vieme, že musela triediť hrášok a šošovicu. Deti sa presvedčili, akú dostala náročnú úlohu a samé roztriedili strukoviny. ,,Hádajte, hádajte, kto je? Otvorte, kozliatka moje!“, si deti spievali pri dramatizácii známej rozprávky Vlk a kozliatka a na záver sa premenili na zvieratká a rozprávku si zahrali v improvizovanom divadielku. Kreatívne pracovali na výrobe domčekov pre tri prasiatka, vytvorili vĺčika, ktorý vystupoval vo viacerých rozprávkach, vyrobili si záložku do knihy a naučili sa, ako treba správne pracovať s knihou. Navštívili raj kníh, našu školskú knižnicu. Deti sa dozvedeli, ako to v knižnici funguje, ako sú knihy rozdelené podľa žánru a nakoniec, ako kniha vzniká. Vedeli ste, že kniha vonia? Chrobáčiky, to už vedia. V knižnici zavreli oči, nadýchli sa a zistili, že naozaj stránky v knihách majú príjemnú vôňu. Nemohli sme zabudnúť ani na Umelecko-náučnú literatúru, vďaka ktorej naše hlavičky spoznávajú svet a nadobúdajú nové informácie. Dozvedeli sme sa, aký má životný cyklus sliepočka, ovečka a motýlik. Čítali sme si ,,Od semienka k rastlinke“ a vyskúšali sme si či z nás budú dobrí záhradníci. Do kvetináčov si zasadili semienka a každý deň ich opatrne polievali a sledovali ako rastú. Zo semienka nám vyrástla trávička, ktorá nám zdobí okno v šatni. Posledný týždeň sa venovalo téme komunikačné médiá a tak, na konci týždňa sme si zorganizovali súťaž ,,Superstar“. Naša súťaž bola s tým rozdielom, že v tejto súťaži vyhral každý, kto našiel odvahu sám verejne vystúpiť pred publikom. Deti boli veľmi nadšené, spievali do mikrofónu a naozaj si dopoludnie užili. Knihám sa nevenujeme len v mesiaci marec, ale v knižnom kútiku si denne deti knihy prezerajú, rozprávajú podľa obrázkov, rozoberajú ilustrácie a snažia sa pochopiť ich zmysel. Cieľom nielen tohto obdobia je priblížiť deťom knihy, ale počas celého roka, veď knihy sú ich kamaráti a skrýva sa v nich množstvo dobrodružstva a zábavy ale aj nových informácií a poznatkov.

                                                                                                                                                                     Anna Kramárová